DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 30.01.2024 09:53:20 

INTERNETOVÁ STRÁNKA  ACL-PLASTIKA = VŠE O KOLENI LIDSKÉM NA JEDNOM MÍSTĚ

Rehabilitace

Založení stránky se datuje k : 22.08.2008 11:38:01

 PÁR RAD O REHABILITACI  
      PO  PLASTICE  LCA


  • Nutnost použít 2 francouzskcýh berlí pro chůzi (nezatěžovat plně operovanou DK, ale při chůzi ji pokládat a zapojovat do stereotypu chůze)
  • Nejdůležitější je pro vás koleno propnuté= " zamknuté koleno " , tím získá vaše DK nezbytnou stabilitu

              
                         Za tento graf velké díky Pavlu Filipczykovi

V LEŽE NA ZÁDECH

  • propínat a přitahovat špičky
  • kroužky v kotníkách
  • propínat koleno do podložky ( aktivace m.quadriceps- stehenní sval)
  • podložit koleno př. ručníkem a zatlačit koleno do něj snahou odlepit patu od podložky
  • sunout DK po podložce do skrčení
  • nataženou DK zvedat ke stropu
  • pokrčit zdravou DK  a zvedat pánev od podložky

V LEŽE NA BŘIŠE

  • ohnuté špičky zabořit do postele a propínat obě DK směrem vzhůru
  • skrčovat DK  v koleni
  • zvedat nataženou DK nahoru

V SEDĚ

  • nechat DK volně svěšenou z postele (židle) cca. 2min
  • tlačit patu pod postel a výdrž
  • natahovat DK dopředu
  • zvedat pokrčené koleno ke stropu

CHŮZE

   Rovina:                        berle - operovaná DK - zdravá DK
   Schody dolů   :             berle - operovaná DK - zdravá DK
   Schody nahoru :           zdravá DK - operovaná DK - berle
" pro méně chápavé - při chůzi dáváme jako první - červeně označené, druhé v pořadí modré a nakonec zelené příklad : jdu ze schodů - nejprve dám berle o schod níž , držím se jich, dám operovanou o schod níž jako berle a naposled zdravou " 
  "DK"    -   dolní končetina

REHABILITACE

- REHABILITAČNÍ PROGRAM - Od Makyho :       

- Jedno šikovné pdf jak rehabilitovat po plastice REHABILITACE.pdf [791 KB]

- bohužel pouze v anglickém jazyce acl.pdf (274 KB)

                                       

                                            

                                            

                            Motorová dlaha


                                        
   Využijte možnosti pronájmu motodlahy na koleno k domácí rehabilitaci - PROORMEDENT


Videjko motorový dlahy, kterou jsem dostal druhý den ráno po operaci. Ze začátku nastavená na 30 st. a odpoledne už na 60st. Moc dobrá věcička, pracuje to za vás  
                          
             


              CVIKY POPSANÉ NA ZAČÁTKU OBRAZNĚ

                   
               Figura 4A je propínání kolene, to se provádí i za pomocí ručníku 4C
      Figuru 4D a 4B  provádět až v pozdější stádiu rehabilitace na posílení stehna

                                                     

              
                                  Cviky na posílení stehenního svalu



            Jak dlouho potrvá než se vrátíte zpět k normálním aktivitám?

Zde jsou uvedeny obecné zásady pro rychlé uzdravení. Program se bude lišit podle pacientova životního stylu a jeho schopností.

· 2. až 3. den:
 Bez našlapování.
 Rozsah pohybu od 0° do 90°; koleno propínat 3x denně po 30 minutách.
 Lehké zatěžování s berlemi nebo bez. Používat ortézu.

· 7. až 10. den:
 Ohnutí 90° až 100°.
 Na propínání použijte ruce a ručník.
 Mírné podřepy a výstupy 5-10 cm; zvedat lýtko.
 Od mírného k plnému zatěžování. Doma se snažit chodit bez ortézy, ale jinak ji nosit.  Pokračovat v pasívních pohybech. Rozhýbávat čéšku.

· 2. až 3. týden:
 Ohnutí 110°.
 Mírné podřepy na jedné noze.
 Zvýšit schod při výstupech; zvedat lýtko; zatěžovat tlakem při ohybu 0° až 90°.
 Cyklistika a plavání.
 Plané zatížení s funkční (sportovní) ortézou. Nosit ortézu pokaždé mimo domov.

· V 5. až 6. týdnu: rehabilitace je nechána na pacientovi. Zásadní body jsou:
 1.Zatěžování a posilování podle pocitu, bolesti a možnosti.
 2.V prvních několika dnech po operaci důraz na plném propnutí nohy (stejně jako zdravá).
    I poté se musí propínání opakovat.
 3.Zatěžovací cvičení.
 4.Zařadit funkční a pohybové aktivity ihned v počátku.
 5.Postupné vracení ke sportu v závislosti na osobních dřívějších schopnostech.

· 5. až 6. týden:
 Ohnutí je 120° až 130°.
 Pokračovat v posilovacích cvičeních.
 Jestliže je síla nohy větší než 70%, tak je možno začít s lehkým poklusem a dalším cvičením.

· 10. týden:
 Pokračovat v posilovacích cvičeních.

· 4. až 6. měsíc:
 Úplný návrat k dřívějším aktivitám (všechny pohyby, bez otoků, dobrá stabilita a dokončit  běžecký program).

   Zkušenosti jednoho pacienta po operaci

Vše je individuální  
Díval jsem se i do Knihy hostů - délka léčení po plastice zkříženého vazu je velmi individuální. Sledoval jsem např. průběh léčení resp. plastiky vazu u Jiřího Dopity (operován v nedalekém Rožnově) a ten byl po 7 týdnech na ledě. Na druhé straně z mých pacientů si pamatuji, že byl propušten a po 7 měsících má stále bolesti a přes dobrý klinický výsledek je nespokojen. Takový samozřejmě nemá motivaci být v pořádku - tím totiž skončí ochranná lhůta a je bez práce. Takže i takové faktory jsou nesmírně důležité. Bohužel většinou tyto faktory neodhadneme a takového pacienta bych při znalosti tohoto "pozadí" asi neoperoval, protože výsledek nemůže být dobrý (k uzdravení pak většinou dojde velmi rychle po přiznání invalidního důchodu !!). Opravdu to tak chodí. Samozřejmě mladý sportovec většinou chce být zdráv a často i při ne 100% výsledku je se stavem spokojem a stále aktivní a často i závodně sportující. Denně se ale setkávám se stavy, kdy hlavním důvodem nemoci je hrozba propuštění.

Na vlastní kůži

Den1:
V 8:30 odjezd na operaci. V 11:00 první vědomé probuzení po narkóze, ale jen na pár vteřin. Noha je jak dřevěná a nemohu s ní vůbec pohnout. Prsty však fungují, takže nervy porušeny nebyly. Následující noc jsem probděl, protože nic proti bolesti jsem nedostal. Bud umyslně nebo jsem vše odmítl, ale to si neuvědomuji. Jinak je rozhodně lepší injekce, protože oproti prášku lépe zabírá. Ale odbylo 5:30 a hurá.

Den2:
To už jsem o injekci proti bolesti požádal a vyplatilo se. Nohou sice zatím nepohybuji, ale je to lepší. Snažím se ji pokrčovat a propínat, jak mi to paní rehabilitační radila. Jde to ale ztuha. Ráno nohu stále ještě nanazdvihnu. Po poledni přišla opět rahabilitační a poprvé jsem za její pomocí vstal z postele. Po pokoji jsme udělali pár kroků (bez nášlapu ovšem) a pak opět zpátky. Nohu jsem na zem pokládal jen její vahou. Redon (plastiková lahev s hadičkou vyvedenou z kolena) se plní, ale pomalu. Budu tedy muset kolenní tekutinu pumpovat co to dá. V posteli cvičím číl dál více - ohýbání a propínání. Koleno bolí, ale nevím přesne co. Buď stehy nebo část z místa, kde mi brali štěp. Navečer jsem si požádal o injekci proti bolestem a prášek na spaní. Výborná volba. Spal jsem až do rána.

Den3:
Očekává se velká vizita. Vše se gruntuje a postele se převlékají komplet. Stále cvičím, ale stále to bolí. Redon se přestal plnit. Čekám tedy na Dr. Kopečného, až mi tu hadičku (dren) z kolena vyndá a propustí mne následující den domu. Nakonec přišel pozdě odpoledne a když zjistil, že ješte přeci jenom vytéká, tak rozhodl o denním odkladu. Jinak by mi prý musel dělat punkce a tu tekutinu vysát injekcí. To jsem nechtěl, takže raději zůstávám a cvičím. Po chodbě chodím bez problémů, ale nohu stále nezatěžuji. Redon se teď plní (350 ml) a sestra mi jej mění za prázdný. Na noc opět injekci proti bolesti a prášek na spaní. Koleno sice tolik nebolí, ale co kdyby.

Den4:
Dnes mi mají vyndat hadičku z kolena, ale nevím kdy. Kroužím na chodbě jedno kolo za druhým, cvičím a redon se stále ještě plní. Sloužící doktor má nějaké případy na sále, takže vizita bude až někdy později. V 15 hodin přišla na návštěvu prítelkyně a hned bylo veseleji. Stále ještě mám ten redon a už se naplnil do 150 ml. Dohromady tedy 0,5 litru. Jako jedno točený. Dobrý. Navečer, kdy už kroužím poslední kolečka na chodbě, přichází doktor Smetana na vizitu. Říká, abych se porádně nadechl a že vyndá tu hadičku. Takže očekávám nějakou bolest, ale nic naštěstí nepřišlo. Absolutně bezbolestné. Na noc si beru jenom prášek na spaní, protože koleno je na pocit jako to zdravé.

Den5:
Vizita hned ráno a rada od doktora:"Nenašlapovat. Jen vlastní vahou." Určitě by koleno nějaké to zatížení sneslo, ale neriskuji to. Stále cvičím ohýbání a protahování (to v posteli) a pak chůzi. Mám dojem, že nějaký ten kilometr jsem už ušel. Nyní nohu plně propnu a ohnu ji do 100°. Dnes je k obědu knedlíčková polévka a kuře na paprice s houskovými knedlíky. Velice dobré a vůbec nejlepší strava za dobu mého pobytu zde.

Den6:
Ještě ráno před vizitou jsem šel na převaz. No a bezvadná podívaná. Koleno sice trochu naplněné, ale ty stehy a jizvy jsou pěkné. Doma je ještě spočítám, ale je jich 5 od 1 do 3 stehu. Doopravdy paráda. Doktor Kopečný mi pak udělal punkci a vyčerpal snad už všechno. "Stále ještě bez nášlapu, jenom pokládání na zem vlastní vahou" - tak zněl pokyn doktora.

2.týden:
Byl jsem na kontrole u doktora Kopečného. Udělal opět mi punkci, protože koleno bylo mírně naplněné a sestřička mi vyndala stehy. Cítím se mnohem lépe. Vypůjčenou ortézu jsem vrátil a používám vlastní (Legend od DonJoy). Na příští kontrolu jdu za měsíc a do té doby musím chodit bez plného nášlapu s možností zatížení do 20 kg (ale to je maximum, které doktor povolil). Také jsem zaplatil za šroubky (bio-šroubky, které se za čas vstřebají).

3.týden:
Koleno je dobré, ale stále svědí. Nyní jej ohnu asi na 120° a plně propnu. Minulý víkend jsem se byl podívat na zápas mého futsalového týmu v Karlových Varech. Už se nemůžu dočkat podzimu, kdy snad budu plně připraven.

6.týden:
V sobotu odpoledne, přesně v polovině šestého týdne, jsem poprvé odložil berle. Kontrolu mám sice až v pondělí, ale už jsem to nemohl vydržet. Nejdříve jsem pouze stál a držel rovnováhu, pak jsem už začal mírně chodit. Následující den už to bylo velice dobré a chození po rovné podlaze mi nedělalo žádné problémy. Celé dopoledne jsem chodil a hýbal s kolenem. Odpoledne jsme jeli do Všenor do fit centra. Zkusil jsem squash a šlo to. Sice jsem neběhal na kraťasy, ale jinak to bylo perfektní. Po dvou měsících aby taky ne, že? Potom trochu šlapání na kole, sauna a whirlpool. Večer ještě bowling. Dosti nabitý den ihned po odložení berlí, ale koleno drží. Zatím jej však ještě jinak, než vlastí vahou, neposiluji, a běhat začnu az tak za měsíc. Vše dělám samozrejmě s ortézou. Dnes v pondělí jdu na kontolu, takže uvidím co na to řekne doktor.

Doktor Kopečný byl spokojen. Koleno bylo trochu naplněné, ale punkci už nedělal. Dostal jsem pár rad ohledně rehabilitace. Posilovat stehenní svaly - kvadriceps a hamstring. To vše na posilovacích strojích. Vynechat dřepy s činkou a jiné press-sedy. Také prý nosit ortézu v pozdním odpoledne, kdy jsou ještě stehenní svaly slabé, protože pak by se všechna síla přenášela na koleno. Vaz je prý po dobu jednoho roku pružný a hrozilo by jeho vytahání. Pak už bude pevný a vše dobré. Dále mám jezdit hodně na kole. To se dost hodí, protože jedu v červnu na Korsiku a tohle bude takový trénink. Další kontrolu mám za 2 měsíce.

8.týden:
Začal jsem pravidelně hrát squash a byl jsem na badmintonu. Stále chodím do posilovny a cvičím. Pomalu se svaly začínají vracet na původní velikost, ale potrvá to ještě dlouho. Po schodech už nekulhám a noha mne udrží. Také jsem zkoušel vyběhnout po jednom schodě a jde to. Po více ale ne. Koleno je perfektní a už se těším na léto, kdy začnu s fotbálkem. Prozatím si jej ale odpustím. Jinak připravuji informace o tapingu kolena, ale později i jiných částí těla. Snad bude trochu času.

5.měsíc
Koleno drží a já jsen spokojen. Hraji beach volejbal, squash a jezdím na kole. Vše bez problémů. Ortézu používám pouze na squash a použiji ji v červenci, kdy bude turnaj ve fotbale 5+1. Už se nemohu dočkat. Na ostatní aktivity koleno pouze jednoduše tejpuji a nebo nepoužívám vůbec nic. Před 3 týdny jsem byl u doktora Barny v Motole a ten mi vysvětlil, proč stehenní sval pořád nenabírá na objemu, poradil mi cviky, které by tomu měly pomoci. V zásadě jde o protahování v překážkovém sedu, přitahování špičky a propínání lýtka výstupem na špičku. Ten poslední cvik se dělá na hraně schodu či podobném výstupku. Už nyní pozoruji zlepšení.