Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 22.01.2020 14:45:17 

INTERNETOVÁ STRÁNKA  ACL-PLASTIKA = VŠE O KOLENI LIDSKÉM NA JEDNOM MÍSTĚ

Chrupavka
        

Založení stránky se datuje k : 22.08.2008 11:38:01

Chrupavka
 

Chrupavky jsou nejsilnější v dětství a s přibývajícím věkem se ztenčují. K jejich opotřebení přispívá nadměrná zátěž, nadváha, špatné postavení kolenního kloubu. Náhle dojde k jejich poškození úrazem nebo opakovanými úrazy.

O chrupavce:

Pro normální funkci kolenního kloubu je vyžadována jemná kluzká plocha na chrupavce, kterou jsou kosti zakončeny. Tato plocha je složena z tenké kluzké a přitom pevné vrstvy tzv. sklovité chrupavky. Tato chrupavka slouží také k rozprostření tlaku během opakujících se 'dupavých' pohybů jako třeba skákání nebo běhání.
Poranění chrupavky:
Jakékoliv poranění kolenní chrupavky může zásadně změnit u dospělého člověka aktivní životní styl. Příznaky jako např. zablokování, místní bolesti a otékání často ovlivňuje možnost pracovat, hrát si nebo dokonce provozovat docela běžné aktivity.
Poškození chrupavky se projevuje jako díra nebo odštěpek v povrchu chrupavky. Jelikož má velice malou schopnost samoobnovy, může začít bránit volnému bezbolestnému pohybu a způsobit zhoršení povrchu kloubu.
Léčba Autologous Chondrocyte Implantation (ACI):
Ačkoli chrupavka namá schopnost sebeopravy, pokročilá FDA technologie umožňuje chrupavkové částečky, známými pod názvem chondrocyty, vypěstovat z kolena. Tyto částečky jsou šlechtěny a rozmnožovány. Nové chondrocyty jsou poté reimplantovány do kolena a pomáhají k regeneraci sklovité chrupavky. Tato biologická léčba se nazývá ACI. Jestliže se úspěšně provede ACI a rehabilitace, je možné se opět vrátit ke všem aktivitám včetně sportu.
ACI, také známé jako Carticel léčba, opravuje povrch kloubu a rergeneruje sklovitou chrupavku bez ohrožení zdravé tkáně či subchondrální kosti.
Carticel léčba demonstrovala důležité výhody u pacientů se stehenním ohniskovým poškozením. Jestliže ortopéd zjistí, že máte toto poranění, pak Carticel může být vhodnou léčebnou možností.
Procedura se skládá ze dvou kroků. Prvním je vypěstování určitého množství zdravé chrupavky z kolena pomocí arthroskopie. Tento vzorek chrupavky je použit na vypěstování nových chondrocytů, což trvá 3-4 týdny. Pak jsou reimplantovány zpět do kolena.
Druhým krokem je reimplantace vyšlechěných chondrocytů nebo Carticel. Tato procedura je dělána pomocí arthrotomie a je popsána níže.
Implantace chrupavky:

                                              
Krok 1
Arthroskopická biopsie - nejdříve doktor vyšetří koleno arthroskopem - malým zařízením, které dovoluje doktorovi vidět přímo do kolenního kloubu. Jestliže zjistí poškození, malý vzorek zdravé chrupavkové tkáně je odebrán.
Krok 2
Proces zušlechťování buněk - vzorek chrupavky je poslán do GTR (oprava tkání Genyzme), kde je šlechtěn. To trvá asi 4-5 týdnů během kterých se počet buněk několikanásobně zvětší. Přibližně 12 miliónů buněk pak bude k dispozici pro následnou operaci.

Krok 3
Operace je provedena a poškozená chrupavka odstraněna.

Krok 4
Okostice, povlak který pokrývá kost, je suturována v místě připraveného poškození.

Krok 5
Implantace - vypěstované buňky pak implantovány na poškozená místa. Zde se dále rozmnožují a integrují s okolní chrupavkou. Časem buňky dozrají a zaplní poraněné místo sklovitou chrupavkou.
Pooperační rehabilitace:
Aby se získal maximální užitek z ACI, je třeba se pevně držet osobního rehabilitačního plánu doporučeného physioterapeutem. Plán bude obsahovat progresivní zatěžování, různé druhy ohybů a otáčení, a svalové posilovací cvičení, která mohou začít ihned nasledující den po operaci.
 

Kloubní chrupavka

Artroskopický obraz zdravých, hladkých chrupavek

Kloubní povrchy kolene a jejich styčné plochy jsou kryty chrupavkou. Tato je u mladých jedinců ideálně hladká, kloubní pouzdro tvoří kloubní mazivo a při pohybu nedochází k žádnému opotřebení povrchu. Při poranění menisku či přímo chrupavky, nebo při přetížení velkou zátěží, prací ale i váhou dochází k poškozování a opotřebování chrupavky a tato je postupně obrušována. Po mnoha letech tohoto procesu je pak zcela vybroušena a v kloubu dochází ke kontaktu kostí, což je již těžká a bolestivá artróza. Taktéž kloubní vazová nestabilita dovoluje patologický pohyb a též vede k opotřebení kloubních povrchů. Lékařská věda zatím neumí plnohodnotně nahradit chrupavku na kloubním povrchu a tedy nezbývá, než různými metodami proces opotřebení zpomalovat. Jsou sice již popsány výkony, kdy se odebere část chrupavky z kloubu, tato se pak v laboratoři pěstuje a poté se vrací do kolena na nejpostiženější plochu. Operace je však ve fázi zkoušení a sledování výsledků a je vhodná jen na určitý typ poškození pouze jedné části kloubní plochy. Též přenos chrupavky ze nezátěžové do zátěžové plochy kloubu je možný, nazývá se mozaiková plastika a též má svá omezení pro široké použití.

Artroskopický obraz těžké artrozy

K zpomalení procesu opotřebení tedy používáme artroskopii, kdy zahlazujeme menisky a provádíme plastiky LCA k dosažení stability kolene i jako prevenci dalšího poškozování. Jako přímou léčbu chrupavky je možno použít injekci kyseliny hyaluronové do kloubu, která je jakýmsi kloubním mazivem pro chrupavku, a zároveň podporuje byť malé hojivé schopnosti chrupavky. Široce reklamovaná chondroprotektiva nelze brát jako léčbu, ale jako jakýsi vitamín zpomalující opotřebení chrupavek.

Na horním obrázku vidíte artroskopický obraz zdravých, hladkých chrupavek, níže pak artroskopický obraz těžké artrozy. Ve střední části kloubní štěrbiny je již zcela obnažena kloubní plocha na kost, nález je indikován ke kloubní náhradě

 
TOPlist